Servis pro iPhone s neoriginálními díly. Milionový business, který přeje šmejdům

Servis pro iPhone. Nezdá se to, ale jedná se o business v rámci stovek milionů dolarů. Z nedávného průzkumu vyšlo, že rozbitý displej je nejčastěji rozbitým dílem u iPhonu nebo iPadu. Z 95% zaviněno uživateli. Výměny jsou velice nákladné nebo na druhé straně nesmyslně podhodnocené. Kdo se v tom má vyznat? Rozhodujícím faktorem je samozřejmě cena. Ovšem tento segment není výprodej v supermartketu a velkoobchodní ceny od Apple jsou pevně dané. Vše, co je nižší než nákupní ceny je jedním slovem odpad.

Sepsali jsem pár příkladů, jak tento business v Česku funguje. Protože jsem byl naprosto šokován tím, co jsem viděl, tak jsem se rozhodl o tom napsat tento článek a doplnit ho fotografiemi. Všechny zde uvedené přístroje byli již před tím na servisním zásahu a to v různých opravnách v Praze. Protože jsem nedostal souhlas od majitelů přístrojů ke zveřejnění jména opravny, kde byl původně jejich mazlík servisován uvedu zde jen ty, kde byla ze stran zákazníků naprostá spokojenost. Souhlas se zveřejněním přístrojů a konkrétních případů bez jmenování jsme naštěstí obdrželi od všech majitelů. Myslím, že následně si každý udělá obrázek sám.

První věc, kde mi zůstává rozum stát. Jak se někdo může vydávat za servis, který má údajně certifikované pracovníky Applem. O čemž silně pochybuji, protože takový servis získá certifikaci v rámci firmy a nikoli jednotlivce. Nehledě na to, že se jedná opravdu o poměrně nákladnou a velmi přísnou certifikaci. O „originálních“ náhradních dílech nemluvě. To co nyní budete číst a uvidíte se odehrává opravdu tam, kde se tímto chlubí.

Na úvod jen přesně specifikuji co je originální díl. Certifikovaný a co je pouze laciná náhražka.

Originální díl je díl, který byl původně osazen na přístroj při výrobě a má své sériové číslo, které zapadá do rodného listu přístroje

Certifikovaný díl je součástka, která je vyráběna společností, která dodává Applu ten či onen komponent. Například společnost Sharp dodává Applu kompletní LCD panely. Sharp tyto panely samozřejmě nabízí i k prodeji servisním střediskům a vlastní certifikaci od Applu . Má své vlastní sériové číslo a jiné kódy pro identifikaci nemají tudíž něco napodobovat. Někdy je takový díl označován za originál. Je to hra slovíček, ale myslím je to poměrně jasně vysvětlené.

Poslední kategorií jsou tzv. OEM produkty. Zde je kvalita podprůměrná a o zárukách nemůže být ani řeč. Tam, kde je výrobce více troufalí nabídne záruku 6 měsíců jinak se točí kolem 3 měsíců. Načež certifikovaný dává od 12 -24 měsíců v závislosti na dílu. Například Sharp dává 24 měsíců

Nyní se dostáváme k té velké parádě, co jsou některé opravny schopné „stvořit“. Při prvním případu jsem byl shodou okolností u toho, když jsem přebíral složku těchto povedených servisů.

Prvním servisem byl iPhone 4s v černé barvě. Paní chtěla vyměnit LCD panel, který byl prasklý. Uvedla, že přístroj byl cca před 4 měsíci servisován v opravně na Praze 2 se stejnou závadou. Přístroj byl pohledově v běžném stavu. Jen LCD panel více vyčuhoval, než je norma (nebylo způsobeno pádem) čili to nasvědčovalo tomu, že se nejedná o originál ani certifikovaný díl. I přesto bylo údajně paní v opravně sděleno, že se zaručeně jedná o originální díl. Přístroj se ještě neotevřen nafotil. Pak přišla na řadu demontáž skla. A zde nastala ta pravá „sranda“ Po vyjmutí LCD panelu a odpojení od základní desky vypadal panel takto:

Prosím všimněte si v oblasti home buttonu přilepeného a ohnutého papírku, kde místo něj má být plíšek zajišťující spínání tlačítka. Neubráním se slovu „PRASÁRNA“. Tím ovšem tento amatérismus nekončí. Lcd panel byl v telefonu uchycen natrhanými oboustrannými samolepkami viz. FOTO. Předpoklad, že se nejedná o originál se potvrdil ve chvíli, kdy se zkontrolovalo označení a materiál použitého skla….ehm…. skla ne spíše tvrzeného plastu. Tím byl první servisní zásah rozlousknut. Veškerá fotodokumentace i zpráva byla dámě předána. Jednalo o zákaznici velmi příjemnou bylo na ní vidět maximální rozčílení.

Naprosto chápu, že obětí se může stát kdokoli. Tím spíše naprostý laik. Snaha tohoto článku je lidem oči trochu otevřít.

Dalším fajnovým případem byl servis, který byl proveden v opravně na Vinohradech. Zákazník měl iPhone 5S gold s rozbitým lcd panelem. V dobré víře zašel do této opravny s tím, že mu nabídli opravu za 1800 kč a dostane zaručeně originální díl. Jen pro upřesnění. To není ani velkoobchodní cena od společnosti Sharp.

Bohužel po 3 týdnech přestalo sklo „dotykovat“ a když zákazník toto šel reklamovat, bylo mu řečeno, že přístroj je po pádu. Podotýkám, že sklo nebylo nikterak poškozeno a ani rámeček (zákazník si před předáním do servisu vše nechal zapsat na přijímací protokol), který je velmi náchylný k ťukancům nenesl žádné poškození. Když se dotazoval na fotodokumentaci, která by toto prokázala. Bylo mu slíbeno, že bude zaslána emailem. Do dnešního dne nic nedorazilo. Po marném čekání a nefunkčním iPhonem se vydal do servisu iNdaput. Zde přístroj nafotili a zjistili, že lcd panel je poškozen.

Přesně v místě, kde se setkává plná barevná plocha s průhlednou. Jednalo se o sotva viditelnou prasklinu a to pouze jednu. Nutno podotknout, že jak Apple, certifikovaní výrobci na takové poškození dávají záruku. Podmínkou je to, že nesmí být pohledově přístroj poničen a musí se opravdu jednat o čistou jednu prasklinu. Prasklina byla dokonale rovná. Po demontáži přístroje bylo patrné, že LCD se o skla samovolně odlepuje i v místech, kde žádné poškození nebylo a za chvíli bylo jasno. Nejenže se opravdu o originál nejednalo i vzhledem k ceně ( na účtence měl zákazník napsáno, že se o originál jedná). Navíc se jednalo o příšerné, amatérské provedení práce technika. Zde si Vám dovoluji poskytnout foto z předmětného LCD panelu. Za povšimnutí stojí plocha, kde je vidět nanesené lepidlo pro slepení touch a LCD.

Pokud se Vám úvodní díl líbil, očekávejte do pokračování. Tohle byl pouze začátek.

Mirek Taller