Instagram jako nejtrendující sociální síť

Každý máme své způsoby, jak se odreagovat. Někdo rád čte, někdo zase rád sportuje, anebo třeba rád zkouší své štěstí, třeba prostřednictvím gamblingu s Tipsport Vegas Akční Kód. Nicméně, dle mého názoru asi nejvíce z nás se odreaguje prostřednictvím brouzdání po sociálních sítích. A moje otázka zní: Proč zrovna Instagram je celosvětově nejpoužívanější sociální platformou?

Algoritmus – všeho, co máte rádi

Prvním z důvodů bude algoritmus toho, co Vám Instagram bude ukazovat – takový algoritmus je prakticky základem každé (úspěšné) sociální sítě. Na základě toho, jaký obsah si na dané sociální síti prohlížíte, takový obsah Vám bude daná sociální síť poskytovat, abyste na ní strávili co nejvíce času. No jo, jenže ten algoritmus má zjevně každá sociální síť – v čem je teda Instagram tak odlišný, případně v čem je prakticky totožný se zbytkem?

Funkce – kdo dřív přijde, ten dřív bere. Anebo ne?

V tomto odstavci bych rád zmínil Snapchat. Jako první přišel se svými funkcemi, které pak následně okopírovaly ostatní sociální platformy – třeba Facebook, Twitter, anebo i Instagram. Jako příklad jedné z těchto funkcí je třeba ta, které se na Instagramu přezdívá „Instagram stories“. Napadá někoho z Vás, která sociální síť třeba nemá funkci odesílání soukromých zpráv, anebo třeba přímého přenosu? Mě žádná. Tím, že od sebe sociální sítě navzájem kopírují funkce, se stávají od sebe prakticky nerozeznatelnými.

Co však Instagram do určité míry odlišuje od ostatních konkurentů?

Design a rozhraní – v jednoduchosti tkví krása

Jedním z důvodů, co odlišuje Instagram třeba od Facebooku anebo TikToku, je jeho jednoduchý design a rozhraní. Instagram totiž v obou aspektech jasně nad zmíněnými platformami vítězí. Design má naprosto jednoduchý, a to jednobarevné (bílé) pozadí – to ale přece má třeba i Facebook. Co se však týče jeho rozhraní, tak se – minimálně podle mě – v něm dá orientovat mnohem jednodušeji než třeba na Facebooku anebo TikToku. Dost tomu napomáhá také to, že Instagram je v první řadě určený pro mobilní zařízení. Samozřejmě má i své webové stránky, na které se dostanete skrze počítač – většina z nás ale spíše preferuje využívat telefony, když může, jelikož to mnoho věcí spíše usnadňuje, minimálně co se týče rychlosti brouzdání na sociálních sítích.

Obsah – svět influencerů

Dalším aspektem, který Instagram do určité míry od ostatních odlišuje, je jeho obsah, konkrétně uživatelské rozhraní. Jedním z důvodů, proč tolik influencerů a značek používá pro svou činnost Instagram je to, že Instagram jim umožňuje prezentovat se mnohem lépe než třeba takový Facebook anebo Twitter. Co tím mám na mysli? Když najedete na hlavní stránku Facebooku, tak na obrazovce sice vidíte fotky a videa, ale taky patero ikon, chat, a spoustu dalších věcí, kdežto na Instagramu vidíte hlavně jen fotky, potažmo videa. Instagram tím poměrně chytře naplňuje svůj cíl, a také to, co jeho uživatelé nejvíce chtějí – a tím je vidět obsah. Což samozřejmě hraje do karet influencerům, potažmo různým značkám, které se daly na marketing přes sociální sítě. 

V čem se teda Instagram liší od ostatních sociálních sítí, a v čem je prakticky totožný?

Co má společného s ostatními platformami je rozhodně algoritmus zobrazování obsahu, a většina funkcí. V čem je však svým způsobem jedinečný, je jeho jednoduchost, obzvláště co se týče designu, uživatelského rozhraní, a zobrazování obsahu, čímž přitahuje nejen spoustu běžných uživatelů, ale také značek a influencerů. Bez pochyb bych mohl říct, že na Instagramu si každý přijde na své.