Co je bitcoin a kde ho koupit?

Bitcoin je revoluční měna. Používá se pro ní označení kryptoměna. Hlavní unikátností Bitcoinu je právě jeho plná decentralizace od všech vládních vlivů. ; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství bitcoinů je předem známo a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady. Proto je bitcoin velice často zmiňován s problematickou situací v Řecku, kde důležitou roli hrají německé banky se svým vlivem.

Síť funguje od roku 2009, kdy ji popsal a vytvořil člověk nebo skupina lidí pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. Patrně kvůli povaze projektu autor nikdy nezveřejnil svoji skutečnou identitu a krátce po větším rozšíření Bitcoinu v roce 2010 se odmlčel úplně] Nyní pro platby existuje oficiální softwarový klient, o který se starají dobrovolníci z celého světa, a několik alternativních klientů.

Důležitý krok byl učiněn v roce 2013 Německu. Kde byl bitcoin uznán jako oficiální virtuální měna. V Česku na podobný zákon čekáme, stejně jako na povinnost zisky ze spekulativních směn bude nutné směnit. Jak a kdy nastane tato povinnost je ve hvězdách.

Kde bitcoin koupit?

Možností jak získat je několik. Správný geek můžete bitcoin těžit. Co to znamená?

Když si představíte havíře z Ostravy jste na špatné cestě. Potřebujete výkonný počítačový hardware, spotřebujete mnoho elektřiny. A budete také hodně chladit.

Dalším krokem je možnost koupě. Přímé poslání do vaší „peněženky“ nabízí třeba Coincash. Na kamenné prodejně v centru Prahy zaplatíte a obsluha vám zašle „mince“ do peněženky. V případě dotazů ochotně poradí. Jde to i opačným směrem, tedy můžete zde prodat vaše bitcoiny. Obsluha vás vyplatí.

Poslední možností je nákup na bitcoinové burze jako je třeba Bitstamp.com. Jedná se o největší evropskou burzu původem ze Slovinska. Nevýhodou je, že musíte poslat peníze bankovním převodem. To vše stojí poplatky a čas.